Przeszczep włosów – z czym to się wiąże?

 

Utrata owłosienia to bolesny problem nie tylko dla kobiet. Ja na przykład nie chciałem być łysym (coraz coraz bardziej łysym) wojownikiem. Postanowiłem coś z tym zrobić. I choć na przeszczep włosów raczej bym się nie zdecydował, bo  na rynku dostępnych jest wiele skutecznych preparatów na łysienie, nie wszyscy mężczyźni mają ochotę czekać na efekty ich działania. Wybierają drogę na skróty. Czy to dobra droga? I tak i nie, jak każda z wielu dróg ma swoje plusy i minusy. Postaram Ci się je pokrótce przedstawić.

Na czym polega przeszczep włosów?

Przeszczep włosów (inaczej transplantacja) to zabieg, którego celem jest zastąpienie łysych placów nowymi włosami. Zwykle przeszczepiane są włosy konkretnego pacjenta, aczkolwiek niekiedy dochodzi do transplantacji nowych mikroprzeszczepów.
O ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu, gdy tego typu zabiegi były prowadzone bardzo rzadko, wiązać się mogły z pewnym ryzykiem, dziś jest to raczej bezpieczna metoda. Bezpieczna na tyle, jak bezpieczna może być mniej rozległa operacja. A mężczyźni się nią interesują, ponieważ daje spore szanse na odzyskanie bujnej fryzury.

Przebieg przeszczepu włosów

Transplantację włosów przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Sam zabieg zaś jest dość czasochłonny,przeszczep2 ponieważ może trwać nawet kilka godzin. Wszystko zależy jednak od tego, jaki obszar skóry poddawany jest przeszczepowi.
Transplantację rozpoczyna się od pobrania z tylnej części głowy niewielkiego fragmentu skóry, który będzie zawierał mieszki włosowe odporne na DHT (musi być wysokiej jakości). Jego rozmiar jest różny, w zależności od tego, jak duże są wyłysiałe miejsca na skórze głowy. Wcześniej jednak zanim fragment skóry z włosami zostanie pobrany, włosy należy obciąć – na długość ok. 2 mm. Następnie zszywa się to miejsce, z którego został pobrany fragment do przeszczepu, a miejscu szwu pojawia się niewidoczna blizna.
W kolejnym etapie dochodzi do podzielenia pobranego pasemka skóry na pojedyncze części. Zwykle posiadają one 1-3 cebulki (są to tzw. mikroszczepy) lub 3-6 cebulek (miniszczepy).

Transplantacja klasyczna lub laserowa

Kolejnym etapie przeszczepu jest umieszczenie pobranego materiału. W klasycznej transplantacji dokonuje się tego za pomocą mikropincety po dokonaniu cięcia specjalistycznym skalpelem. Alternatywą jest metoda laserowa. Pobrany materiał umieszcza się do otworów wykonanych wcześniej przez urządzenie laserowe. Atutem takiego rozwiązania jest większa precyzja zabiegu. Specjalny program pozwala bowiem na komputerowe dostosowanie określonej głębokości otworów oraz ich rozstawienia. Cały proces trwa też znacznie krócej, a sam zabieg zostaje skrócony nawet o 2/3.

Po transplantacji

przeszczep1Przeszczep włosów kończy się założeniem sterylnego i elastycznego opatrunku. Jego zadaniem jest ochrona oraz zapobieganie powstawaniu obrzęków pooperacyjnych.
W miejscach po przeszczepie powstają strupki, które odpadają samoistnie – zwykle po 14 tygodniach. Zaś sam pacjent z codziennego życia wykluczony jest na ok. 5 dni.
Po przeszczepie należy spodziewać się wypadania włosów. Jest to proces naturalny, ale w kolejnym etapie dochodzi do regeneracji cebulek. Dzięki temu w miejsce wypadniętych włosów pojawią się nowe. Z tego też powodu efekt końcowy przeszczepu można oceniać dopiero po 5-6 miesiącach.

Przeszczep włosów – czy warto?

Nie ulega wątpliwości, że przeszczep włosów jest jedną z najbardziej skutecznych metod na leczenie łysienia. Ryzyko odrzucenia jest bowiem stosunkowo niewielkie (w porównaniu z tym, co było jeszcze kilkadziesiąt lat temu). Jest to jednak – mimo wszystko – zabieg inwazyjny, a to już raczej ostateczność. Sprawdza się doskonale, gdy doszło już do całkowitej miniaturyzacji mieszków włosowych i żadne preparaty nie są w stanie odwrócić tego procesu.

Sam nigdy nie rozważałem przeszczepu, choć pewnie – gdybym nie natrafił na ViviComb - koniec końców być może za kilka lub kilkanaście lat zdecydowałbym się na taki krok, choć znając swój upór i wytrwałość myślę, że nie byłoby to potrzebne.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
 

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>