Jakie witaminy pomagają na wypadanie włosów?

 

Choć najważniejszą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn i wielu kobiet jest po prostu negatywne oddziaływanie dihydrotestosteronu, dość często przerzedzanie czupryny spowodowane jest po prostu kiepskim odżywieniem włosów. Stają się słabe i prędzej czy później wypadają. Jeśli więc chcesz cieszyć się zdrową i gęstą czupryną i powstrzymać wypadanie włosów witaminy pomogą Ci wyeliminować. Jednym słowem musisz ZDROWO JEŚĆ.

Podstawą są aminokwasy (co prawda to nie witaminy, ale trzeba o nich wspomnieć) – metionina i cystyna. To właśnie one odpowiadają za prawidłową budowę włosów. Są to aminokwasy siarkowe, które dają początek keratynie – białku budującego włos. Jedz to, co widzisz poniżej, a Twoje włosy (i nie tylko one) odwdzięczą się lepszą kondycją.

białka
Do tego dodaj witaminy, bo  witaminy powodują wzmocnienie włosów, wzmacniają cebulki oraz przyczyniają się do regulowania tempa wzrostu włosów, maksymalizują też stopień wykorzystania aminokwasów z mięs, ryb, jaj i nabiału.

Witamina A

Jest niezbędna do tego, by wzmocnić włosy. Ponadto wpływa ona korzystnie na metabolizm komórek rogowego nabłonka skóry, a także włosów. Jeśli cierpisz z powodu niedoborów witaminy A, Twoje włosy stają się suche, łamliwe i mają tendencję do wypadania.

Witaminy z grupy B

Wypadanie włosów witaminy z grupy B skutecznie mogą zahamować. Wszystkie biorą udział w procesach fizjologicznych związanych ze wzrostem włosów. Ponadto odpowiadają za ochronę ich przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

Witamina B2 odpowiada za regenerację komórek, a jednocześnie zapobiega powstawaniu łupieżu (niekiedy jego nadmiar powoduje wzmożone wypadanie włosów).

Witamina B3 (niacyna) wspomaga pracę układu krwionośnego. Odpowiada za produkcję dostatecznej ilości krwinek czerwonych i wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu wszystkie cenne składniki odżywcze oraz tlen mogą docierać do każdych komórek i tkanek – również włosów.

Witamina B5 (kwas pantotenowy) spełnia istotną rolę w procesach podziału komórek w mieszkach włosowych. Jest ważna, jeśli chodzi o utrzymanie wytrzymałości i sprężystości włosa. Zapobiega jednocześnie jego przesuszeniu, ponieważ odpowiada za utrzymanie odpowiedniej wilgotności.

Witamina B6 w połączeniu z cynkiem skutecznie wspomaga walkę z łysieniem. Bierze ponadto udział w procesie podziału komórek w mieszkach włosowych. Zaś jej niedobór odpowiada za zahamowanie wzrostu włosów.

Witamina B9 (kwas foliowy) odpowiada za wzrost włosów.

Witamina B12 przyczynia się do wzmocnienia włosów, a jednocześnie zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu. Jeśli w organizmie znajduje się niedostateczna jej ilość, dochodzi do wzmożonego łojotoku. I to może prowadzić do to tzw. łysienia łojotokowego.

Witamina E

Jako że jest silnym antyoksydantem, zapobiega wczesnemu starzeniu się komórek, także komórek włosa. Chroni mieszki włosowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ponadto wspomaga mikrokrążenie. W efekcie włosy przestają wypadać, mają piękny połysk.

Najłatwiej przyswajalne są oczywiście witaminy pochodzące z pożywienia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zastosować odpowiednie suplementy. Niektóre preparaty na łysienie i porost włosów, poza standardowymi inhibitorami DHT, zawierają dodatkowe składniki – właśnie witaminy, które odpowiadają za ogólną kondycję włosów, hamując jednocześnie ich nadmierne wypadanie.

Witamin szukaj w czerwonym mięsie, jajach i warzywkach, czyli również tu:

witaminy

Ważne nie tylko witaminy

Na wypadanie włosów witaminy są podstawą. Nie można jednak zapomnieć o dobroczynnym wpływie biopierwiastków. Bardzo często wspomagają działanie witamin, jeszcze skuteczniej hamując łysienie.
Nie można nie docenić dobroczynnych właściwości miedzi, cynku (w połączeniu z witaminą A lub witaminą B6), żelaza (a dokładniej jonów żelaza).

No, ale…

Jeżeli masz łysienie androgenowe same witaminy, aminokwasy, minerały – nie wystarczą choćbyś pakował ich w siebie nie wiadomo ile. Dodaj do tego jakąś specjalistyczną kurację – czyli laseroterapię (Vivicomb), albo specjalistyczne tabletki lub inne preparaty na łysienie. Bez tego łysienia nie powstrzymasz.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
 

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>